Nasze neonowe prace powstałe w ramach projektu Dolce Luce są obecnie prezentowane na wystawie Neon Inn. Napawa nas to dumą wielką jak Warsaw Spire i nie mniejszą radością. Pawilon wystawowy, w którym prezentowane są prace, czyli Art Walk projektu Massive Design został w ostatnich dniach nagrodzony w konkursie Best of Year Awards organizowanym przez amerykański Interior Design Magazine. Splendor pełna gębą. W dodatku sąsiadujemy z tak wspaniałymi artystami jak Joanna Rajkowska, czy świeżo poznana Kamila Mróz (do jej łódzkiej neonowej pracowni mam zamiar zabrać Was niebawem).

Prace powstały specjalnie dla tego miejsca, co jest szczególnie istotne przy historiach, które jak to zawsze w pracach Dolce Luce, towarzyszą odratowanym starym neonom w początkach ich nowego życia. Wszystkie dotyczą Woli, punktami zaczepienia są: Zakłady FOTON, Fabryka Platerów NORBLIN i Zakłady im. Róży Luxebmurg.


FOTON

Neon ten jest symbolicznym upamiętnieniem pracownika Fotonu na Wolskiej. Całe swoje dorosłe życie spędził w ciemni unikając światła słonecznego. W zjednywaniu ludzi nie pomagała mu ani specyficzna postura, ani nadludzka siła, ani wyjątkowo wydatne trójki.

Przepracował wiele lat w dziale klisz medycznych, jakież więc było zdumienie kolegów, kiedy po zrobieniu zdjęcia RTG z jego udziałem, nie było go na kliszy. Po tym incydencie podobno wyjechał do Rumunii.

To nieprawda. Jeżeli znasz prawdę, lub lepszą nieprawdę; podziel się nią z Dolce Luce.

foton

„FOTON” Dolce Luce= Ola Munzar+Grzegorz Sobolewski Technika akrylowa na płótnie + rurka neonowa z odzysku wymiary: 80x80x15 cm foto:Jakub Waszkiel (EgzotiQ Media).


FABRYKA NORBLINA

Neon ten jest odbiciem snu pana Mirosława zatrudnionego w Fabryce Norblina na stanowisku polernika. Spędził kilkanaście lat na polerowaniu platerów, wpatrując się godzinami w swoje wyostrzające się odbicie, co skłoniło go do poszukiwań osi symetrii wszechświata.

Gdy zmarł (już jako Mirrorsław), został pochowany w lustrzanej trumnie. Spoczywa na Cmentarzu Wolskim, ale czy w pokoju – nie wiadomo.

To nieprawda. Jeżeli znasz prawdę, lub lepszą nieprawdę; podziel się nią z Dolce Luce.

norblin

„NORBLIN” Dolce Luce= Ola Munzar+Grzegorz Sobolewski Technika akrylowa na płótnie + rurka neonowa z odzysku wymiary: 80x80x15 cm foto:Jakub Waszkiel (EgzotiQ Media).


RÓŻA LUXEMBURG

Neon ten jest  i stary i nowy. Powstał w 1922 roku, jako element elewacji nowo wybudowanej fabryki lamp elektrycznych im. Róży Luxemburg. A nowy, bo nigdy nie stał się jej częścią, nigdy dotąd nie świecił.

W czasach, kiedy słowo dysleksja nie było w powszechnym użyciu, błąd w pisowni Róża zamknął dalszą karierę przed młodym neoniarzem. Odtąd pracował przy eksploatacji basenów rtęci mieszczących się pod posadzkami hal fabrycznych. Na jednej z nich poznał swoją przyszłą żonę Rozalię.

To nieprawda. Jeżeli znasz prawdę, lub lepszą nieprawdę; podziel się nią z Dolce Luce.

róża luxemburg

„RÓŻA LUXEMBURG” Dolce Luce= Ola Munzar+Grzegorz Sobolewski Technika akrylowa na płótnie + rurka neonowa z odzysku wymiary: 80x80x15 cm foto:Jakub Waszkiel (EgzotiQ Media).

Więcej o naszym neonowym projekcie Dolce Luce przeczytasz tutaj. I jeszcze tutaj.

 

Dodaj komentarz