W tym roku w Łodzi jest tyle dobrego że trudno się zdecydować, co jest najlepsze. Ja przeważnie szukam wystaw, które mocniej szarpią po śledzionie, czyli poruszają trudne tematy,na przykład związane z projektowaniem i środowiskiem. Ale czasem tak miło się patrzy na inne lżejsze ekspozycje, że nie chce się ruszyć z miejsca, a już na pewno nie w poszukiwaniu problemów do rozwiązania.

Jeżeli będziecie w tym roku na Łódź Design Festival, zajrzyjcie koniecznie na Korale koloru koralowego, dla ukojenia oczu i duszy.


Wystawa prezentuje wazony i tkaniny, jednak to nie walcowate, stożkowate i kuliste formy z porcelany, kamionki, szkła czy drewna, nie sploty i ornamenty są bohaterami tej prezentacji lecz kolory wybrane przez projektantów dla podobnych do siebie przedmiotów. Zebrane i posortowane według klucza kolorystycznego tworzą paletę barw, które zdarzyły się projektantom w Czechach, Słowacji, Węgier i Polski. Czy te kolory coś nam mówią? Czy patrząc z perspektywy regionu możemy uznać, że to kolorystyka Centralnej Europy?

Wystawa niczego nie dowodzi, a próba w której bierze udział 20 projektantów i około 40 przedmiotów nie daje nawet pozorów obiektywizmu. Jest zaproszeniem do rozmowy o kolorystycznej tożsamości regionu. Jakich używamy barw? Dlaczego je wybieramy, dlaczego lubimy i zestawiamy ze sobą? Przestańmy wzruszać ramionami, kiedy mowa o kolorach.

Przyjemną częścią tej wystawy jest niezobowiązująca ankieta, o której wypełnienie prosi autorka wystawy na rozbrajającej szczerością kartce. Ankieta jest anonimowa, więc wcale nie trzeba uważać, że lubi się akurat różowy, musztardowy i granatowy. Polecam!

Organizator: Instytut Adama Mickiewicza
Kurator: Agnieszka Jacobson-Cielecka
Kiedy: 17 – 26 maja 2019
Gdzie: Centrum Festiwalowe Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ul. Tymienieckiego 3, C1

Dodaj komentarz