Mieszkanie na warszawskim Ursynowie, realizacja: I 2014

projekt: Ola Munzar (Fuel) i Marta Borysewicz,  od niedawna pod wspólnym szyldem

stylizacja: Fuel, zdjęcia: Black Oak Studio

3

 

Mieszkanie w bloku z wielkiej płyty może być koniecznością i utrapieniem, ale może też być świadomym wyborem stylu życia: bez zamkniętego podwórka, portiera i żylastego kamienia przy windzie.

11

 

Punktem wyjścia do projektowania tego 84-metrowego mieszkania było obustronne przekonanie o tym, że atutem tego miejsca  jest autentyczność materiałów. Dlatego częściowo skuto tynki odsłaniając beton i pustak oraz ocalono szkło zbrojone wyrzucane podczas remontu klatki schodowej, powstały z niego blat stolika kawowego i fronty kuchenne.

7

10

 

 

Salon, o powierzchni około 35 m2 powstał z połączenia mniejszych pokojów, zyskał wiele przez powiększenie okna balkonowego do rozmiaru 2×2 m. Dla mieszkańców bloków wiąże się to ze żmudnymi procedurami, ale jest możliwe i warte zachodu.

Kolorami dominującymi w salonie są granat i musztardowa żółcień. Właściciele (ludzie wielkiej odwagi) sami pomalowali krzesła zostawiając po jednym musztardowym szczebelku, do rymu z oblicowana deską ścianą zamykającą salon. Krzesła, będące kiedyś standardowym wyposażeniem kiszkowatej, wyłożonej boazerią kuchni, dostały dzięki temu drugie życie.

8

 

Gabinet

W pokoju przeznaczonym do pracy pierwsze skrzypce gra betonowa ściana. Po skuciu tynku została wyczyszczona i zaimpregnowana, a także wyposażona w atrybuty pozbawiające ją industrialnych skojarzeń: puszczającą oko sztukaterię na styku z sufitem oraz bogatą, historyczną ramę z tablicą do przypinania. Fragment za półkami pomalowano białą farbą w prosty wzór wykonany z użyciem taśmy malarskiej. Sprawdź jak to zrobić.

1

 

 

 

Sypialnia

Sypialnia połączona z prywatną łazienką jest oddzielona od części dziennej dwuczęściowymi przesuwnymi drzwiami z matowego szkła. Zapewnia to intymność nie pozbawiając jednocześnie żadnej części cennego światła słonecznego.

12

 

Ściana za łóżkiem, wzniesiona z pustaka betonowego została odkryta, wyczyszczona, przeszlifowana i pomalowana na biało. Choć powszechnie pustak uchodzi za materiał mniej szlachetny od cegły, tu odnajduje się doskonale, a wieczorami, delikatnie oświetlony, prezentuje się nie mniej rasowo.

14

O dylemacie pustak/cegła przeczytasz tutaj.

 

Łazienka

Wejście do łazienki znajduje się w sypialni na osi łóżka. Po przebudowie znalazło się miejsce na obszerny prysznic (140×80 cm) i dużą umywalkę, a także dwie pojemne szafki.

4

55

Wzór na ścianach i na podłodze został ułożony z prostych, tanich płytek w rozmiarze 10×10 cm, w bieli i dwóch odcieniach szarości, i uzupełniony wymalowaniami w mocnym kolorze. Więcej o  miłości do tej kraty tutaj, a o samym pomyśle tutaj. Musztardowe żółcienie pojawiają się także w wystroju sypialni. Elementem spinającym te dwa pomieszczenia jest duże lustro wklejone na osi łóżka i wejścia.

 

Kuchnia

Kuchnia została oddzielona od jadalni szerokim blatem, kryjącym z jednej strony pojemne szafki, z drugiej półkę na wino. Jest ponad metrowej szerokości i świetnie sprawdza się w roli blatu roboczego, a nawet stolnicy.

6

Zabudowa meblowa w kuchni jest efektem połączenia gotowych szafek systemowych, blatu zamówionego na wymiar oraz szafek, których przesuwne fronty wypełnione są szkłem zbrojonym. Takim samym, jakie znamy z podłużnych okienek w windach, a ocalonym podczas remontu klatki schodowej. Pas pomiędzy szafkami wyłożono cementowymi kaflami w geometryczny, celowo zakłócony wzór.

2

 

 

Toaleta

W toalecie, w której nie spędza się przecież aż tyle czasu, położone zostały płytki w odważny, kobaltowo grafitowy  wzór, przypominający właścicielom stypendialną hiszpańską przeszłość. Brak szafki pod umywalką rekompensuje pojemna zabudowa nad spłuczką. Białe ażurowe drzwi kryją wejście do schowka gospodarczego z pralką i suszarką.

13

 

Dodaj komentarz